Vědomé tvoření života

Proč se naše přání neplní?

Stává se nám to všem. Máme přání, na kterém nám záleží. Přes všechnu snahu se neplní. Nepomáhá aktivní úsilí, intenzivní přemýšlení, vizualizace. Ačkoliv se snažíme vědomě tvořit dobré podmínky a posouvat se k cíli, něco je špatně a nevíme co. Proč se naše přání neplní?

Podívejme se na nejčastější důvody, které nám stojí v cestě. 

 

1. Naše přání není dopravdy naše, ale naplňujeme ideu někoho jiného (většinou blízkého)

2. Přejeme si něco, co nám má zvenku zajistit něčí lásku nebo zvednout sebehodnotu

3. Náš podvědomý odpor a negativní přesvědčení jsou silnější než naše touha

4.  Křečovitě lpíme na výsledku a neustále kontrolujeme, jestli už se blíží

Nemůžu změnit směr větru. Ale můžu upravit své plachty tak, abych směřoval ke svému cíli.

James Dean

1. PŘÁNÍ SE PLNÍ HŮŘE, KDYŽ NENÍ NAŠE.

Myslíme si, že si přejeme něco, co nám prospěje a věříme, že je to opravdu naší touhou. Ale když se podíváme blíže, občas zjistíme, že usilujeme o něco, co si pro nás vysnili naši blízcí, nikoli my sami.

Kolik dětí jde studovat a vykonávat povolání, které je moc nezajímá, ale rodiče si to moc přejí (tatínek vždycky chtěl mít doma právníka. Co co když syn chtěl být truhlářem)?

Mnohokrát se snažíme o něco, co by nás přiblížilo k „ideálnímu“ obrazu doby nebo společnosti když budu vážit 50 kilo, nebudu sama. Nebo:  Co by si řekli sousedi, kdybych neměl pořádný trávník?

 

 

A je to skutečně naše přání? Opravdu chci sedět u soudu a číst tisíce praragrafů? Toužím mít kolem domu upravený anglický trávník sám pro sebe? Potřebuju vážit 50 kilo, abych mohla mít partnera?

 

 

Pokud ne, je logické, že naše vnitřní nastavení úplně nepomáhá.

 

To co vysíláme, přitahujeme zpět. Jsme-li ke svému cíli vnitřně vlažní, chováme se podle toho i navenek a naše výsledky jsou stejně vlažné. 

Proč se přání neplní? Není naše.

2. PŘÁNÍ SE NEPLNÍ, KDYŽ MÁ ZVENKU NAHRADIT CHYBĚJÍCÍ SEBEHODNOTU A SEBELÁSKU

Další velkou překážkou na cestě ke splnění přání bývá, že vychází z pocitu vlastní nedostatečnosti. Že jeho naplnění nám má zajistit lásku a úctu zvnějšku. Zvednout naši sebehodnotu.

 

 

Znám ženu, která je podle všech měřítek neobyčejně krásná a přitažlivá. Přesto si našla partnera, který ji všemožně shazoval a kritizoval. Veřejně, před kýmkoli. Došlo to tak daleko, že byla ochotna jít kvůli němu na bolestivou plastickou operaci. A ještě považovala za skvělé, že jí to partner zaplatí.

 

Ve skutečnosti netoužila mít menší zadek nebo větší prsa, operace se bála.  Prahla po slovech pochvaly a schválení od svého muže. Chtěla jeho lásku, ne nový zevnějšek.

 

 

Její přání vycházelo z hlubokého vnitřního pocitu „nejsem dost dobrá“. Když budu vypadat lépe (jinak), bude mě mít rád. Problém je, že neměla dostatečně ráda sebe samu.

 

I když operaci podstoupila, našlo se tisíc dalších věcí, které partnerovi sloužily k nekonečné šikaně. Čím více se chtěla zavděčit, tím větší teror. Vztah skončil dramaticky. Ale její partner byl nepochybně vynikajícím učitelem hledání sebehodnoty.

Přání, které vychází z pocitu nedostatečnosti a má zajistit lásku a přízeň zvenku je neprospěšné. Nikdy se nemůže úplně vyplnit! Dostatek lásky a ocenění nejde načerpat zvenku, je to práce zevnitř.

Proč se přání neplní - nahrazuje (sebe)Lásku

3. PŘÁNÍ SE NEPLNÍ, KDYŽ NÁŠ PODVĚDOMÝ ODPOR A NEGATIVNÍ PŘESVĚDČENÍ JSOU SILNĚJŠÍ NEŽ NAŠE TOUHA

Co to znamená? V našem životě tvoříme myšlenkami a emocemi. Záleží na našem převládajícím nastavení, co se nám podaři skutečně realizovat. 

 

 

Jestli po něčem opravdu toužíme, souzníme a radostně očekáváme naplnění, výsledek je úplně jiný, než když si něco silně přejeme, ale zároveň tomu nevěříme (nebo se dokonce bojíme, co by se stalo, kdyby na to došlo!). 

 

Pokud tedy převažuje odpor (a klidně i nevědomý), je těžké naše touhy zhmotnit.  Má různé formy:

Nejsme zcela přesvědčěni, že to opravdu chceme

Pro příklady nemusíme chodit daleko: Muž si přeje být povýšen, ale v skrytu duše si neumí představit, jak by měl práci věnovat ještě více času. Žena se snaží otěhotnět, ale třese se, co to udělá s její svobodou či postavou. 

Věříme neprospěšným myšlenkám a žijeme podle nich

Možná jsme v dětsví v rodině získali přesvědčení, že mít peníze je špatné a znamená to nedostatek charakteru. I když tomu v dospělosti racionálně nevěříme, v podvědomí tato víra pracuje a prosperitu nám nedovolí. Nebo nás potká „lehce nabyl, lehce pozbyl“ – např. chudý člověk s milionovou výhrou, který vše prohraje či proinvestuje a je zpět na nule. 

 

 

Podobné je to s myšlenkami typu: tohle si nezasloužím, nikdy neuspěju, na to nejsem dost chytrý…. Hluboké přesvědčení tímto směrem opět způsobí, že naše myšlenky, emoce a činy budou v nesouladu s naším přáním a výsledek se nedostavuje. 

 

Proč se přání neplní - převažuje odpor

Můžu se stokrát vědomě soustředit na to, jak si přeji povýšení a dělat maximum.  Pokud ale většinu času žiju v podvědomém přesvědčení „nejsem dost dobrý, já si to nezasloužím“, odpor převládne (z nervozity pokazím důležitý obchod) a povýšení se nekoná.

 

Pamatujme, že podobné přitahuje podobné. V naší energetické vibraci zvítězí touha nebo odpor. Záleží na převažující energii. A je jedno, zda o ní víme a vědomě ji tvoříme (touha a aktivní konání), nebo nám tiše bublá v podvědomí (strach a odpor). Vždycky převáží silnější energie. 

4. PŘÁNÍ SE NEPLNÍ, KDYŽ NA VÝSLEDKU KŘEČOVITĚ LPÍME.

Lpění je forma odporu a nevíry. 

 

Pokud lpím na nějakém výsledku a neustále kontroluji, jestli už se blíží naplnění, pravděpodobně příliš nevěřím, že se to povede a přesně tuto energii budu vysílat navenek. 

 

 

Je to podobné, jako bychom zasadili semínko a pak ho denně chodili vyhrabat z hlíny a dívat se, jestli už pouští kořínky a roste. Z toho rostlinka taky nebude… 

 

 

Lpěním si omezuji úhel pohledu a limituji možná řešení.

 

Příklad: Žena, která trvá na tom, aby její partner měl vysokoškolské vzdělání, úplně pomine několik příležitostí navázat vztah s úžasnými protějšky, protože neměli titul. Pak se ale diví své samotě… 

 

Lpění naznačuje hlubší problém s nedostatkem. 

 

Křečovitě se snažíme. Neustále zkoumáme, co bychom ještě mohli udělat. Věříme, že až se nám to splní, budeme šťastnější, krásnější, přitáhneme do života lásku. 

 

V hloubi duše ale trpíme nedostatečnou sebehodnotou a pravděpodobně si hýčkáme spoustu neprospěšných osobních přesvědčení, která nám brání dosáhnout trvalejší spokojenosti (peníze nejsou pro mě, nikdo mě nemůže mít rád….). Tyto myšlenky mají velice silný podvědomý odpor a snadno převáží vědomou touhu.

 

Tvůrcem svého štěstí

CHCEME-LI, ABY SE NAŠE PŘÁNÍ ÚSPĚŠNĚ PLNILA, JE TŘEBA PLNĚ SI UVĚDOMIT, PO ČEM SKUTEČNĚ TOUŽÍME A PROČ.

ZBAVIT SE NEPROSPĚŠNÝCH NEGATIVNÍCH PŘESVĚDČENÍ, SNÍŽIT ODPOR
A PŘESTAT NA VÝSLEDKU KŘEČOVITĚ LPĚT.

Zažíváte opakovaný neúspěch, nedaří se vám plnit své sny a občas se točíte v kruhu? Vědomou prací s myslí to můžete zastavit a začít tvořit lepší realitu teď hned. 

 

Změna myšlenek a starých vzorců dokáže zázraky, zkusila jsem to sama  na sobě. Ráda vám s tím pomohu, ať už v kurzu Ateliér snů (aneb splňte si přání za 30 dnů), nebo při osobní konzultaci pro odstranění odporu a mentálních bloků různými technikami přesně podle vašich potřeb. 

Zaujal vás příspěvěk?  

Získejte další inspiraci přímo do svého inboxu.

Nové články e-mailem

    Leave a Reply

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *