Zrestartujte svůj život

Skoncujte s pochybnostmi teď hned

Pochybovat je lidské. Jedině  člověk může pochybovat sám o sobě.  Pochyby nejsou nic jiného, než (ve většině případů) neprospěšné myšlenky.  Nahlodávají naši touhu a chuť něco udělat a dosáhnout žádaných výsledků. Bývají emocionálně nepříjemné. Člověk přirozeně hledá, jak by se jich zbavil. Pojďte se podívat, jak skoncovat s pochybnostmi ve třech rychlých krocích. 

 

Nečinnost plodí pochyby a strach. Aktivita rodí odvahu a sebevědomí. Chcete-li porazit strach a pochybnosti, jděte ven a začněte jednat...

Dale Carnegie

JAK ÚSPĚŠNĚ ČELIT POCHYBÁM:

1. První pomoc: zastavme kolotoč pochybovačných myšlenek, než se vymknou z kontroly.

2. Nejlepším lékem na pochybnosti je akce - začněme jednat a pochyby ztratí svou sílu.

3. Věnujme soustředěnou pozornost argumentaci ve svůj prospěch a sbírejme důkazy, které pochyby vyvracejí.

 1.  

Když jsme na pochybách, mysl je chycena mezi dvěma stavy – vírou a nevírou, že něco je možné. Česká wiki praví, že pochybnost je výrazem nejistoty nebo nedůvěry ohledně nějakého stavu věcí nebo konání. 

A to je přesně ono. Nejistota, nedůvěra, přešlapující mysl. Podobně jako nerozhodnost, nekontrolované pochyby v naší mysli nás mohou držet v pasti, aniž bychom si to uvědomovali.

Když jim nasloucháme, snižují naši osobní vibraci a schopnost tvořit život a výsledky, jaké chceme.

 

Stačí ale trocha vědomého přístupu a všechno může být jinak: 

1. PRVNÍ POMOC - ZASTAVME KOLOTOČ POCHYBOVAČNÝCH MYŠLENEK NEŽ SE VYMKNOU Z KONTROLY.

 

Protože pochyby nesou punc nezvaných hostů v naší hlavě, nejdříve zamezíme jejich řádění v mozku. Ideálně předtím, než nám úplně vezmou vítr z plachet. 

 

Je to stejné jako když chceme zastavit jakékoli neprospěšné myšlenky. Detailní návod najdete v článku 5 způsobů, jak zastavit negativní myšlenky

 

Rychlé připomenutí:

 

  • Hudba místo slov: pustit a zpívat si oblíbenou píseň v hlavě – když si zpívám, přepnu z analytické na tvořivou hemisféru mozku. Mozek není schopen dál tvořit pochybovačné argumenty. 
  • Metoda fyzického vykročení ze starého vzorce myšlení
  • Metoda odmítnutí myšlenky a její vrácení na „kolektivní pásek myšlenek“
  • Zlaté vejce a Zrcadlo

Když se nám podaří zastavit spirálu pochyb strhávající mysl i emoce to tmavých vod apatie, frustrace a neaktivity, můžeme jít dál.

Nejlepším lékem na pochybnosti je akce

2. NEJLEPŠÍ LÉK NA POCHYBY JE AKCE. ZAČNĚME JEDNAT A POCHYBY OKAMŽITĚ ZTRÁCEJÍ SÍLU.

Pochyby stejně jako pocit marnosti lze překonat jedině aktivitou. Žádná jaderná fyzika. Pro začáatek postačí drobnost. Když chci napsat knihu, napíšu první stránku. Potřebuju zhubnout, jdu se na 5 minut protáhnnout. Cokoliv, co nastaví momentum dopředu a umožní nám další krok.  

 

V okamžiku pochyb stačí udělat jediný krok, malou akci žádoucím směrem. Úplně se na ni soustředit.

Když se nám to zdá moc těžké, pomáhá plně se koncentrovat na ten jeden jediný malý krok

 

Stejně jako horolezci při výstupu na osmitisícovku: pozorně sledují povrch před sebou a myslí pouze na nejbližší pohyb.

 

 

Princip spočívá v tom, že nám v danou chvíli úplně stačí udělat jediný krok, abychom později mohli jít dále. Nemusíme dojít na vrchol hory. Mozek se uklidní. 

 

Uděláme jeden krok. Ten zvládneme. A pak další. Zase jenom jeden. 

 

 

Když hrozí že nás pochyby momentálně přemůžou a uvrhnou do nečinnosti,  vrátíme se k bodu jedna výše.

Skoncujte s pochybnostmi teď hned

3. VĚNUJME SOUSTŘEDĚNOU POZORNOST ARGUMENTACI VE SVŮJ PROSPĚCH. SBÍREJME DŮKAZY.

Klíčem je vědomá kontrola myšlenek a používání mysli ve vlastní prospěch.

Stačí že nenecháme mozek běžet na autopilota. Odhalíme pochybovačné myšlenky, zastavíme je. Nahradíme neprospěšné jinými (příklady níže). Uděláme první drobné kroky správným směrem. Pečlivě registrujeme a zvědomujeme si úspěch po každém z nich. Sbíráme důkazy ve prospěch víry, že to půjde.

 

Se stejnou energií, kterou bychom věnovali rozkladu, proč neuspějeme, potřebujeme hledat argumenty ve prospěch našeho úspěchu.  

Třeba jsme se rozhodli naučit se jazyk, abychom povýšili. A už běží v hlavě: „Nikdy se nenaučím jazyk. Už od školy s tím zápasím. Tolík pokusů a nic z toho. Budu vypadat trapně. Nemám hudební sluch. Co se raději poohlídnout v inzerátech a jít jinam, kde to po mě nebudou chtít?

 

Jak to otočíme a skoncujeme s pochybami?

 

 

„Zaměřím se na typ učení, který jsem ještě nezkoušela.  Z učebnic to nešlo, třeba to půjde v interaktivním online kurzu. Nemusím z domu a navíc si nebudu připadat trapně. Prostě to zkusím. Dělám to proto, abych nemusela počítat dny do výplaty. Když vydělám víc, budu moct s dětmi na hory. Pokud to vzdám, budu jinde začínat od píky a to mi nijak nepomůže.“

S pochybnostmi skoncujeme také tím, že sbíráme i ty nejdrobnější důkazy v náš prospěch

Je to náš mozek, koho potřebujeme nejen přesvědčit věrohodnými argumenty pro, ale i očitými důkazy.  V naší analogii to bude znamenat:

 

Nejdřív bude úspěch vyhledat správný kurz v nějaké lhůtě. Když to splním, uleví se mi. Přihlásím se a zaplatím (nemůžu tak snadno cuknout). S laskavostí k sobě si uvědomím, že už vyvíjím aktivitu, ocením se.

 

Naloguji se na první hodinu s cílem podívat se, o co půjde. Nemusím se překonávat. Stačí se zorientovat. Zvládnu to a zase své mysli řeknu „výborně, zvládla jsem první hodinu, půjde to“. 

 

Pro další lekce stanovím další malé kroky jako cíle: aktivně promluvím, zeptám se na jednu věc, spojím se v chatu se spolužáky (alespoň někteří se budou cítit podobně, můžeme se podpořit). 

 

Nad každým drobným pokrokem se zastavím a zvědomím si ho. Pokud neuspěju, mluvím k sobě jako k nejlepšímu kamarádovi, nebičuju se. A zase se vrátím k nejbližšímu malému kroku. 

 

Když mi pak po čase přijde e-mail v cizím jazyce, všimnu si, že znám nová slova. Neberu to jako samozřejmost. Ocením, že jsem na cestě a dělám pokroky. 

 

 

7 pravidel pro lepší život

Takže si to shrňme. Pouhé tři kroky stačí k tomu, abychom překonali pochyby a začali se pohybovat vpřed za svými sny:

 

 1. Uvědomíme si a zastavíme pochyby v zárodku
 2. Použijeme mozek na vytváření argumentů a důkazů v náš prospěch, místo proti nám.
 3. Začneme jednat, stačí jeden malý krůček za druhým a dojdeme na vrchol hory.
 
 

Přeji vám, ať se vám na cestách k vašim vrcholkům hor daří :). 

M.

 

Zaujal vás příspěvěk?  

Získejte další inspiraci přímo do svého inboxu.

Nové články e-mailem

  Leave a Reply

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *