Zraneni a masky

Jaká máme vnitřní zranění a proč nosíme různé masky

Všichni máme potřebu přijmout sami sebe. Se všemi chybami, zkušenostmi, prožitky, názory i fyzickou podobou.  Už jako malé děti vidíme, že když se odvážíme být sami sebou, blízkým to vadí. Usoudíme, že přirozené chování je špatné. Že nesmíme být sami sebou, jinak si nezasloužíme lásku. Začne se v nás rozvíjet vnitřní zranění – odmítnutí, opuštění, ponížení, zrada nebo křivda. A abychom se chránili, vytváříme různé masky – nové osobností. 

5 typů zranění - Odmítnutí, Opuštění, Ponížení, Zrada, Křivda

Podle knihy Lisy Bourbeau vnitřní zranění vznikají od ranného věku v této posloupnosti: 

 

👉 Odmítnutí –  Dítě se cítí odmítnuto rodičem stejného pohlaví – dcera matkou, syn otcem. Vzniká od početí do prvního roku života.

 

👉 Opuštění – dítě má pocit, že bylo opuštěno rodičem opačného pohlaví (syn opuštěn matkou, dcera otcem). Vyvíjí se od 1. do 2. roku života.

 

👉 Ponížení – dítě zažívá pocit ponížení s rodičem, který se mezi 1.a 3. rokem života staral o jeho čistotu a fyzické potřeby, nejčastěji tedy k matce.  

 

👉 Zrada – silnější stupeň opuštění, dítě se cítilo tak často opouštěno, že to pojalo jako zradu rodiče opačného pohlaví. Rozvíjí se mezi 2. a 4. rokem života.

 

👉 Křivda –  silnější stupeň odmítnutí, dítě se cítilo tolikrát odmítnuto, až to vnímá jako celoživotní křivdu od rodiče stejného pohlaví.  Typicky mezi  4. a 6. rokem života 

Typické projevy zranění a jejich masek

Většinou míváme více zranění i masek a jsou různě intenzivní podle toho, které zranění a maska jsou zrovna aktivní. Během života se mohou  střídat, utlumit nebo zvýraznit.

 

Každé zranění má své fyzické i mentální projevy. Nejsnadněji je poznáme podle stavby těla. Tělo nikdy nelže. 

 

👉 Odmítnutí

Malí drobní lidé, vypadají, že se jim zastavil růst. Vyhýbají se všemu, kde by mohli být odmítnuti. Považují se za nulu. Necítí právo na existenci. Ostatními často přehlížení. Svou hodnotu hledají venku přes perfekcionismus.  Ulétávají do světa fantazie, duchem nepřítomni. Na nepříjemné situace reagují únikem, panikou, někdy až mdlobou. Trpí na nízký tlak, anorexii, závratě, deprese.

 

👉 Opuštění 

Vyšší štíhlá postava, chybí svalový tonus. Shrbení, často povislé tělesné části. Potřebují se opírat o druhé. Cítí se být obětí. Nízké sebevědomí. Neustále vyžadují pozornost. Tvoří dramata, přehrávají. Využijí klidně i zdravotní problémy. Snadno onemocní. Opouštějí, aby nebyli opuštěni. Nesnášejí samotu. Milují sex. Vyhledávají fyzický kontakt. Upadají do závislostí všeho druhu.

 

👉 Ponížení

Tlustí kulatí lidé s tělem, za které se musejí stydět. Zabírají hodně prostoru, ale mají malé sebevědomí. Rozdávají se do sebezničení.  Přitahují ponižující a trapné situace. Mají sklon vytvářet si utrpení. Nabírají si práci i zodpovědnost za druhé. Cituplní, smyslní, ale neumí si užít rozkoš. Přitahují protějšky, kteří je ponižují. Mívají problémy s nohama, štítnou žlázou, játry či slinivkou. Často oběti sexuálního zneužití v dětství (i verbálního).

 

👉 Zrada

Vyšší lidé s tělem, co má svaly. Muži široká ramena, bicepsy. Ženy silné kyčle, hýždě a stehna. Touží vše ovládat. Nebojí se zabírat  v životě prostor, ale nestojí rovně. Mohou být teatrální, smysl pro humor. Vystupují jako silní, důležití, odpovědní. Vůdčí osobnosti, nesnášejí autority. Rychlí, bystří, manažeři. Potřebují vítězit. Často se schovávájí v práci. Svůdci, rádi milenecké vztahy. Nejvíc se bojí rozchodu. Trpí na ztuhlost kloubů, kolen, nemoci jater, žaludku, problémy s impotencí.

 

👉 Křivda 

Menší proporční tělo, zavalitější. Když přiberou, mají svaly. Chroničtí perfekcionalisté vyžadující spravedlnost. Strnulí v chování. Všechno si musí zasloužit. Dárky v nich vyvolají pocit viny a dluhu. Mají potřebu kontroly. Nejsilnější sebekontrola (nejlíp drží dietu). Nidky neuznají vinu, ukazují na druhé. Kritizují, milují slané. Vše dělají na efekt, dokonale, elegantně. V sexu  předstírají. Neumí odpočívat, nerespektují své tělo a jdou přes bolest. Málo nemocní, a když tak na dřeň. Nejvíce trable s pohybovým aparátem, zánětlivé nemoci, nespavost.

2. Co je maska, jaké masky nosí jednotlivá zranění

Když si dítě uvědomí, že ho rodiče nebo blízcí nepřijímají takové, jaké je, začne na sebe lepit masky – třeba hodného, slušného a  snaživého dítěte.

 

Používáním masek ale zrazujeme sami sebe. Necháváme vládnout své ego, které se ze všech sil snaží nám zranění zatajit. Brání tak jeho uzdravení. 

 

 

 

Když používáme masku, nasazujeme si určitý je typ osobnosti s charakterem, který je pro ni typický. 

 

 

Každé zranění  má vlastní ochrannou masku:

Zraneni a masky

ZRANĚNÍ

👉 Odmítnutí 

👉 Opuštění 

👉 Ponížení 

👉 Zrada 

👉 Křivda 

MASKA

Únikový typ

Závislostní typ

Masochistický typ

Ovládací typ

Disciplinovaný typ

Masku nějakého typu si nasazujeme, jen když se cítíme ohroženi. 

 

 

Třeba když někdo pociťuje křivdu, bojí se nespravedlnosti nebo že bude viděn jako nespravedlivý, nasadí si masku a chování disciplinovaného typu. 

 

Myslíme si, že nasazením masky (jiné osobnosti) skryjeme svůj problém. Je to stejně naivní, jako když si batole přetáhne deku přes obličej a věří, že není vidět.

 

 

Maska je ale pro naše okolí velmi viditelná.

Poznáte, jaká jsou vaše vnitřní zranění a masky?

V příštích článcích nabídnu podrobnou charakteristikou jednotlivých zranění a projevy jejich masek. 

 

Popíšu vám, jak rozpoznat vnitřní zranění u sebe i u druhých. 

 

Zůstaňte na příjmu, nebo se mezitím podívejte na další články v blogu ❤

 

Zaujal vás příspěvěk?  

Získejte další inspiraci přímo do svého inboxu.

Nové články e-mailem

    Leave a Reply

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *